Polesie (Lubelskie, Zachodnie) - położenie, historia, mapa, atrakcje turystyczne

Polesie Lubelskie, Polesie ZachodniePolesie jest krainą geograficzną, rozciągającą się na terenie Polski, Białorusi i Ukrainy. W naszym kraju znajduje się jego zachodnia część, zwana również Polesiem Lubelskim. Obejmuje część województwa lubelskiego.Są to tereny zalesione ale i bagienne. Dawniej na tych terenach zamieszkiwały rody szlacheckie, co poskutkowało istnieniem wielu pięknych dworków oraz pałaców, które możemy podziwiać do dziś.


Mapa Polesia

Mapa Polesia

Polesie: największe miasta i atrakcje turystyczne

Na Polesiu nie ma wielu zabytków ale istniejące są wyjątkowe: to prawdziwe perełki architektury oraz wyjątkowo cenne pomniki przyrody.

1. Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy istnieje od 1990 roku, obejmuje polską, zachodnią część Polesia. Znajdują się tam liczne bagna, torfowiska oraz zbiorowiska leśne (głównie olsy i bory sosnowe) i jeziora krasowe. Na terenie Parku spotkać możemy wiele gatunków gadów i płazów, w tym ropuchy i żółwie błotne - to gatunek zagrożony wyginięciem. Na terenie Poleskiego Parku Narodowego żyje cenna populacja żółwi. Gnieżdżą się tu również orły bieliki. Żyje tu wiele gatunków gryzoni ale i bobry, łosie, jelenie i dziki. Na terenie Parku wytyczone są ciekawe ścieżki przyrodnicze. Jedną z nich jest  Ścieżka przyrodnicza "Dąb Dominik", mierzy ona około 3 kilometry. Na trasie zobaczyć można wiele zbiorowisk leśnych, w tym las liściasty, grąd, ols, lęg, bór bagienny ale i jeziora, przejściowe torfowisko, ścieżka zaczyna się i kończy w niewielkich wsiach. Ciekawa jest też Ścieżka przyrodnicza "Spławy" , gdzie zobaczyć możemy łąki, lasy bagienne, śródleśny staw oraz torfowisko.

Polesie - Muzeum w Starym Załuczu

2. Krowie Bagno - cenna ostoja na Polesiu

Ostoja leśna o ciekawej nazwie Krowie Bagno jest jednym z najciekawszych miejsc na terenie Polesia. To siedlisko o charakterze łąkowym z licznymi zaroślami, występują tutaj łąki, trzęsawiska, torfowiska, mechowiska oraz zbiorniki wodne, w tym jeziora. Na terenie ostoi wiele gatunków roślin jest pod ochroną, w tym wierzba, goździk czy brzoza. Ochrania się też wiele gatunków zwierząt, w tym żuraw i błotniak.

3. Pałac Adampol

Niewielka lubelska kolonia Adampol słynie z pięknego, zabytkowego pałacyku, który dawniej należał do rodziny Zamoyskich. Powstał w XX wieku, pobudowany jest w stylu eklektycznym. Obecnie na terenie pałacu znajduje się Zakład Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc.

4. Radzyń Podlaski - Pałac Potockich

Miasto Radzyń Podlaski leży w południowej części Podlasia. Choć samo w sobie jest niewielkie, znajduje się tam ważny i cenny zabytek południowej i wschodniej Polski: Pałac Potockich - zachwycająca rezydencja z końca XVII wieku, stanowiąca doskonały przykład architektury w stylu rokoko.

Radzyń Podlaski

Budynek wzorowany jest na rezydencjach francuskich. Pałac otoczony jest przez piękny ogród. Ponadto, w mieście warto zobaczyć także renesansowy kościół świętej Trójcy z XVII wieku. Niedawno przeszedł modernizację. W Radzyniu znajduje się niemało miejsc pamięci oraz pomników historycznych. Zabytkiem jest też Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.

5. Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze

Ciekawe muzeum znajduje się w niewielkiej wsi Sobibór, niedaleko Włodawy. W czasie II wojny światowej mieścił się tam niemiecki obóz zagłady. Dla upamiętnienia tego miejsca byli więźniowie w 1993 roku powołali w tym miejscu muzeum. Upamiętnia ono szczególnie akty ludobójstwa.

Największym miastem Polesia jest Włodawa, leży ona nad Bugiem, niedaleko granicy z Białorusią. Symbolem miasta jest barokowy kościół pod wezwaniem świętego Ludwika, zbudowany w XVIII wieku. Znajdują się tutaj również synagoga oraz prawosławna cerkiew.

Turystyka na Polesiu

Polesie nie należy do terenów bardzo popularnych pod względem turystycznym, niedaleko Włodawy we wsi Białka znajduje się nowoczesny hotel SPA Polesie, oferujący luksusowe wczasy w pięknych okolicznościach przyrody. Poza tym, Polesie obfituje w bardziej kameralne hotele, pensjonaty oraz szereg gospodarstw agroturystycznych.

Kuchnia Polesia

Na kuchnię Polesia wpływ miały kuchnie krajów wschodnich, w tym Białorusi i Ukrainy. Jednym z hitów jest kaczka po zamojsku. Potrawa pochodzi z rejonu Włodawy orz Lublina. Przygotowuje się ją poprzez nadziewanie kaczki… owocami, głównie śliwkami suszonymi oraz rodzynkami. Drób podawany jest z musem z malin. Na tych terenach lubiane są również ryby, zwłaszcza karp oraz karaś. Karpia jada się w śmietanie, karasia zaś zapieka z cebulką i borowikami. To doskonałe propozycje zarówno na obiad jak i ciepłą kolację. Preferowane są i potrawy mączne, w tym pierogi z kaszą - są bardzo sycące. Regionalną potrawą są też placuszki z kaszy gryczanej, zwane golasami.

Polesie: ciekawostki

  • Na terenie Polesia znajduje się największe skupisko bagien i torfowisk w naszym kraju.
  • Polesie jest miejscem wielu zjawisk krasowych (rozpuszczanie skał przez wody powierzchniowe), dzięki czemu dziś możemy wypoczywać nad jeziorami pochodzenia krasowego.

Polesie jest krainą torfowisk, bagien, jezior, lasów i… spokoju. To doskonała opcja na relaksujące wakacje dla zapracowanych i szukających ciszy. Czekają tam na nas piękne tereny, przyroda, zabytki oraz smaczne, regionalne potrawy.

Komentarze