Brenna - szlaki, atrakcje, wycieczki

BrennaBrenna to malownicza i znana miejscowość turystyczna, która charakteryzuje się bardzo dogodnym położeniem i pięknym krajobrazem. Zlokalizowana jest w Beskidzie Śląskim, w głęboko wcinającej się w tą grupę górską dolinie rzeki Brennicy. Właśnie to położenie w dolinie rzecznej sprawia, że Brenna jest doskonałą bazą wypadową do pieszych górskich wycieczek.

Brenna górami otoczona jest niemal ze wszystkich stron, wyłączając jedynie dolinę Brennicy, która otwiera się w kierunku północno-zachodnim, prowadząc przez Górki Wielkie i dalej na Skoczów. Za Górkami Wielkimi Brennica wpada do przepływającej przez Skoczów Wisły.

Brenna - atrakcje, szlaki

Bez wątpienia główną atrakcją Brennej jest wznoszący się nad nią szczyt Błatniej. Najszybciej dostaniemy się tam szlakiem zielonym. Wędrówkę nim można zacząć ul. Jatny, odbijającej od głównej drogi przed centrum Brennej, albo wyruszyć z samego centrum wsi, gdzie rozpoczyna się szlak czarny, który po czasie łączy się ze wspomnianym szlakiem zielonym. Trasa nie jest długa, zdobycie Błatniej powinno zając nam niewiele ponad 2 godziny, ale szlak dość wyraźnie pnie się w górę i chwilami może zmęczyć. Widoki ze szczytu w pełni jednak wynagradzają trudy wędrówki. Panoramy z Błatniej są rozległe i niezwykle urokliwe. Mamy stąd doskonały widok tak na północ, jak i na południe. Całe pasmo rozciąga się natomiast w osi wschód-zachód. Na Błatniej watro zatrzymać się nie tylko z uwagi na piękne widoki. Można tu też zjeść i odpocząć. Funkcjonuje tu Schronisko PTTK oraz Ranczo Błatnia. Oba obiekty oferują noclegi i bufet.

Gęsta sieć szlaków turystycznych sprawia, że nie jesteśmy skazani na powrót tą samą drogą. Najlepszym wyborem wydaje się pójście na zachód, szlakiem czerwonym, przez Wielką Cisową i Mały Cisowy. Trasa prowadzi przez malownicze polany, ponownie pozwalające na podziwianie panoram. Powrót do Brennej umożliwia znakowana ścieżka dydaktyczna, odbijająca od szlaku czerwonego między Małym Cisowym, a Czuplem, schodząca na Głębce. Stąd do centrum Brennej możemy wrócić wzdłuż Brennicy.

Wariant dla ambitnych to pójście z Błatniej na wschód, przez Stołów i Trzy Kopce, by dotrzeć na Klimczok, który również odznacza się wybitnymi walorami krajobrazowymi. Szczególne wrażenie robi widok z tej góry w kierunku Kotliny Żywieckiej. Z Klimczoka do Brennej dotrzemy z Siodła pod Klimczokiem, szlakiem czerwonym na Przeł. Karkoszczonka i dalej szlakiem żółtym, doliną Brennicy do Brennej-Bukowej. Stąd do centrum wsi pozostaje niecałe 2 km marszu. Jest to propozycja dla bardziej wprawionych turystów.

Innym popularnym pasmem górskim w Brennej jest pasmo Horzelicy i Starego Gronia. To już szczyty nieco niższe, ale również bardzo widokowe. Ich dostępność i mnogość szlaków w tym rejonie wpływają na popularność tego pasma. Można je zwiedzić na wiele sposobów, w zależności od tego, w jakiej jesteśmy kondycji i jakim czasem dysponujemy. Najwytrwalszym warto polecić przejście całego pasma od Brennej, przez Horzelicę, Stary Groń i Grabową. Powrót zaplanować można szlakiem czerwonym na Kotarz, spod którego odchodzi szlak niebieski, którym wrócimy do Brennej. Wycieczka taka może być jednak nieco męcząca i przygotować się musimy przynajmniej na 5 godzin wędrówki, licząc się z tym, że zajmie nam to nawet więcej czasu. Trasę można też jednak skrócić. Spod Grabowej odchodzi Bajkowy Szlak Utopca, którym poprzez dolinę Hołcyny wrócimy szybciej i łatwiej do Brennej, bez konieczności zdobywania dość wysokiego Kotarza.

Pasmo Starego Gronia jest doskonale dostępne z doliny Leśnicy, którą przebiega ul. Leśnica. Na pasmo wchodzą stąd aż trzy szlaki:

  • żółty,
  • zielony,
  • Bajkowy Szlak Utopca, który zdobywszy pasmo ciągnie się dalej, po drugiej stronie pasma, doliną Hołcyny, co już opisano.

Trzy wspomniane wejścia rozciągają się na dystansie ok. 3 km. Pozwala to dość swobodnie dobierać miejsce wejścia na pasmo i zejścia z niego.

Zwiedzając pasmo Starego Gronia nie można ominąć samego szczytu Starego Gronia. Warto go odwiedzić - na polanie obejmującej szczyt wzniesiono solidną, drewnianą wieżę widokową. Popularnym punktem na szlaku jest też Grabowa Chata u podnóża Góry Grabowej, gdzie można coś zjeść. Przy Grabowej Chacie znajduje się również Ogród Bajek. Z tarasu rozpościerają się piękne widoki w kierunku południowo-zachodnim.

Innym chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem jest Równica. Co prawda dużo lepszym punktem wypadowym na tę niewymagającą górę jest Ustroń, jednak na Równicę dostaniemy się też z Brennej. Biegną tu szlaki czarny, dołączający z czasem do szlaku żółtego oraz szlak zielony. Niestety, oba te szlaki mają swój początek dość daleko od siebie, Stąd nie da się tu łatwo zaplanować trasy w postaci pętli. Nieco łatwiejsze to będzie, jeśli za punkt wyjścia przyjmiemy dolinę Leśnicy (tę samą, z której dostaniemy się na pasmo Starego Gronia, które leży jednak po drugiej stronie doliny). W stronę Równicy odchodzą stąd szlak zielony, a także szlak żółty, który w rejonie Orłowej łączy się z szlakiem niebieskim, dalej prowadzącym na Równicę.

Brenna oferuje też krótkie i łatwe trasy spacerowe. Należy do nich 5-kilometrowy Szlak Wspomnień. Jest może nieco mniej widokowy, choć panoramy okolicznych gór podziwiać możemy z początkowych odcinków trasy, wiodących przez łąki i pastwiska. Później szlak wchodzi w las, gdzie doprowadza nas do tzw. Krzyża Zakochanych. Owianego legendą krzyża, który wbrew romantycznej nazwie postawiony tu ponoć został na pamiątkę… rozstania (stąd czasem zwie się również Krzyżem Rozstania). Szlak zatoczywszy pętlę wraca do Brennej-Bukowej, blisko miejsca, gdzie brał swój początek. To dobra propozycja, na krótką, nieco ponad dwugodzinną wycieczkę.

Brenna od dawna znana jest jako urokliwa miejscowość wypoczynkowa. Nie jest to bezpodstawne. Malownicze położenie w Beskidzie Śląskim i całe mnóstwo znakowanych szlaków turystycznych o różnych długościach i poziomach trudności, sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Do tego górskie szczyty otaczające wieś niejednokrotnie okazują się wspaniałymi punktami widokowymi. Świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna zachęca, by miejsce to odwiedzić. A po górskiej wędrówce odpocząć można nad brzegiem Brennicy, co w tych stronach jest niezwykle popularną formą spędzania wolnego czasu.

Komentarze